Startovací sada Decoupage – krabička

Krabička je jednou z našich startovacích sad a tento příspěvek slouží zejména těm, kteří začínají s technikou decoupage a buď si pořídili startovací sadu krabička domodra nebo dorůžova v našem online obchůdku nebo ji dostali darem. Doporučujeme začít následujícím způsobem, aby se Vaše dílko vydařilo. Pokud chcete, můžete rovnou i experimentovat a zkusit například natřít jiné plochy či zkombinovat barvy do kontrastu. Každý začátek je hodně o zkoušení různých cest a metod. Je na vás abyste si našli zrovna tu cestu, která vás bude nejvíce bavit nebo bude nejsnazší nebo vám vždy zaručí jedinečný výsledek.

Nejprve lehce o technice decoupage:

Decoupage známá také jako ubrousková technika je způsob dekorování jakéhokoliv předmětu množstvím rozřezaných, stříhaných nebo vytrhaných motivů.  Na předmět se aplikuje lepidlo a následně se na něj lepí ubrousek, rýžový papír, decoupage papír nebo v některých případech i nejrůznější dekorace dřevěné, plastové či kovové.  Nejčastější příklad decoupage je, že se zdobí dřevěný polotovar ubrouskem či rýžovým papírem a vše se následně zalakuje.

Sada na decoupage obsahuje:

 • Dřevěnou čtvercovou krabičku 10x10x3,5 cm
 • Rýžový papír A4 od firmy ITD
 • 50ml lepidlo a lak na decoupage
 • 50ml akrylovou barvu „slonová kost“
 • 20ml akrylovou barvu (modrá nebo růžová dle sady)
 • štětec
 • tento návod

Doporučujeme postupovat následujícími kroky:

 1. Obruste nerovnosti na krabičce pomocí smirkového papíru. Rýžový papír lépe přilne na povrch a zbavíte se některých neduhů dřevěného polotovaru.
 2. Víko krabičky natřete akrylovou barvou odstín slonová kost. Slonová kost je součástí sady, ale může se používat bílá, krémová či máslová. Pamatujte, že nalepený ubrousek či rýžový papír přebírá trochu podkladové barvy, kvůli průsvitnosti. Když byste tedy použili růžovou – to co je na rýžovém papíru nebo ubrousku bílé bude po nalepení na povrch více růžové než bílé. Štětec omyjte ve vodě, abyste jej mohli zase použít.
 3. Boky krabičky natřete barvou ladící s rýžovým papírem (např. růžovou, modrou apod.) a opět umyjte a vysušte štětec.
 4. Vystřihněte nebo vytrhejte motiv z rýžového papíru, který bude nalepen na víko krabičky. Rovné stříhané okraje jsou dobré zarovnat s nějakou hranou. Vytrhání zase způsobí, že motiv lépe splyne s podkladem.
 5. Po uschnutí barev naneste na víko krabičky tenkou vrstvu lepidla+laku pro decoupage
 6. Přiložit motiv z rýžového papíru lícem nahoru a shora od středu motivu rýžový papír přitlačit pomocí štětce namočeným v lepidle+laku pro decoupage. Motiv je také možné přilepit na víko nažehlením přes pečící papír.
 7. Po uschnutí lepidla je možné ještě přetřít celou krabičku lepidlem+lakem nebo závěrečným průhledným lakem či lakem ve spreji.
 8. Máte hotovo! Ozdobená krabička se dá použít jako šperkovnice, pokladnička nebo na fotografie z instaxu.

krabička dmodra růžová krabička

US

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *