Rubrika: FIMO Gel

Obrázek zalitý FIMO gelem

Tento přívěsek je vyroben z kovového přívěsku tzv. lůžka ,do něhož byl umístěn vystřižený obrázek (prodává se jako obrázek do pryskyřice na fotopapíře). Po té byl zalitý FIMO gelem (v této fázi je FIMO gel mléčně zbarvený). Po vypálení přívěsku v troubě (při 110 stupních asi 25 minut) FIMO gel zprůhlední.

FIMO z textur

Z modelovací silikonové hmoy SILIGUM jsem vytvořila tyto textury: A s jejich pomocí jsou vyrobené tyto výrobky: Přívěsek dozdobený pomocí kovových plátů stříbrných. Tento přívěsek vznikl také pomocí vyrobené textury, povrch byl natřený FIMOgelem, ve kterém byl rozmíchán holografický prášek. Košíček je vytvořen pomocí vyrobených textur. Poslední přívěsek je dozdoben zlatým práškem na FIMO.

FIMO gel – mramorování

K vytvoření efektu mramorování budeme potřebovat 2-3 olejové barvy, FIMO gel, štěteček, několik párátek a malé nádobky na míchání barev. A samozřejmě polotovary vyrobené z FIMO hmoty (již vytvrzené) nebo zakoupené hotové kovové formy (kotlíky , lůžka) pro výrobu šperků. List: Nejprve si připravíme podklad – již vytvrzený list vyrobený z FIMO hmoty. Na tento list naneseme štětečkem tenkou vrstvu FIMO gelu. V  nádobce si smícháme malé množství FIMO gelu se zelenou olejovou barvou (volíme tmavší odstín než je zabarvení listu). Nabereme zabarvený FIMO gel na špičku štětce a kápneme do středu listu u stopky a několik kapek umístíme na ploše listu podle svého uvážení. Nejlépe je zvolit místa, kde se protínají žilky listu. Necháme chvíli barvu volně roztékat, nerozteče se moc a trvá to delší chvíli . Potom pomocí špičky párátka naznačíme žilkování na listu tak, že čárky vedeme směrem od stopky ke krajům listu anebo od středové linie ke krajům listu. Hotové dílko zapečeme v elektrické troubě při 130°C cca 20 minut. Přívěsek: Polotovar, který jsme si vyrobili z FIMO hmoty položíme nejlépe na hladký povrch (sklíčko), tak aby dobře přiléhal. Prázdný otvor naplníme FIMO gelem a do gelu namalujeme pomocí párátka linky dvěma různými olejovými barvami . Tyto barvy potom můžeme opatrně párátkem promíchat . Takto vyrobený přívěsek opět zapečeme, po zapečení je otvor průhledný a zůstává pružný. Můžeme zkoušet různé způsoby mramorování např. použijeme tři různé odstíny barev smíchaných s FIMO gelem, naneseme je střídavě ve vodorovných pruzích do formy a hrotem párátka táhneme kolmo na pruhy jednou směrem k sobě a podruhé od sebe.

FIMO Gel – Inspirace z FIMO gelu

Použití FIMO gelu FIMO gel je tekutý transparentní přípravek, který lze použít pro přenos obrázků, výrobu přívěsků a také místo laku. Gel se zapéká stejně jako FIMO v troubě při 130° asi 20 minut. Výhodou gelu je, že je možné ho obarvit olejovými barvami , a tak při výrobě přívěsků dosáhnout velmi efektního mramorování. Tento způsob vyzkoušíme někdy příště. Vyzkoušeli jsme přenos obrázků, výrobu přívěsku a použití FIMO gelu jako lak. Pro přenos obrázků jsme použili jednak obrázky z časopisu a jednak obrázky vytištěné na inkoustové tiskárně. Potřebujeme: FIMO gel, štěteček, vhodný obrázek, kousek sklíčka nebo kovového plátu (hladká plocha), plech na pečení, misku s vodou, kartáček, na přívěsek ještě vhodnou formu (lůžko) Postup: Obrázek, který jsme si vybrali jsme potřeli štětečkem z  lícové strany FIMO gelem. Nátěr musí pokrývat celou plochu obrázku v souvislé vrstvě ne příliš slabé, ale také ne přehnaně silné. Potom jsme obrázek položíli na sklíčko lícovou stranou nahoru. Obrázek jsme zapékali v troubě při 125° asi 15 minut. Potom jsme obrázek nechali volně zchládnout. Poté jsme celý obrázek namočili do misky s vodou asi na půl hodiny. Po vyjmutí z vody jsme obrázek položili lícem dolů na sklíčko a jemným kartáčkem odstranili papírovou vrstvu. Jde to dobře a snadno. Potom jsme ještě celý obrázek opláchli pod tekoucí vodou a umístili na sklíčko uschnout. Takto připravený obrázek je možné nalepit na okno, kachličku, na penál nebo z něj udělat magnet na ledničku. V tom případě si připravíme z FIMO hmoty model magnetu ve tvaru obrázku (čtverce, kroužku apod.), na který umístíme ze spodní strany magnet a polotovar zapečeme. Na horní stranu takto připraveného polotovaru potom můžeme nalepit námi vyrobený obrázek. Při zhotovování obrázku jsme zjistili, že takto není vhodné přenášet barevný obrázek z inkoustové tiskárny, protože část obrázku, konkrétně červená barva, se nepřenesla. Při výrobě přívěsků potřebujete ještě lůžko s okrajem, do kterého FIMO gel vlijete. Můžete použít stejné přípravky, které se používají pro výrobu šperků z pryskyřice. Nebo si můžete z FIMO hmoty připravit vlastní formu, stejně jako my v případě obrázku s pejskem. Dno přívěsku nejprve pokryjeme tenkou vrstvou FIMO gelu, potom vložíme buď obrázek nebo drobné předměty např. mušličky nebo semínka a celé zalijeme FIMO gelem (po okraj polotovaru). Takto připravený výrobek opět zapékáme v troubě při 125-130° 15-20 minut (podle velikosti). Po upečení je výrobek srovnatelný s podobnými šperky vyráběnými pomocí křišťálové pryskyřice. Vyzkoušeli jsme také použití FIMO gelu místo laku. Na již upečené tvary z FIMO hmoty, které jsme pokryli FIMO práškem zlaté barvy, jsme štětečkem nanesli vrstvu FIMO gelu a znovu zapekli. Výrobky potom vypadají jako nalakované.